O przyznaniu tego wyjątkowego wyróżnienia zdecydował Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej ISGE, po rekomendacji Profesora Bruno van Herendaela , Medical Director – International Society for Gynecologic Endoscopy (ISGE) z Antwerpii. Profesor Bruno van Herendael był jednym z zaproszonych gości na uroczyste otwarcie Centrum, które odbyło się 1 grudnia 2022 roku. Po jego wizycie w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym, jednogłośnie przyjęto propozycję nadania Centrum tego wyjątkowego Certyfikatu.
ISGE to Międzynarodowe Towarzystwo Endoskopii Ginekologicznej, które zostało utworzone w 1989 roku przez grupę lekarzy z Europy i Ameryki Północnej zaangażowanych w propagowanie minimalnie inwazyjnych metod diagnostycznych i operacyjnych w zakresie ginekologii. Obecnie to organizacja zrzeszająca najwybitniejszych chirurgów endoskopowych z całego świata zajmująca się szkoleniami oraz praktyczną edukacją lekarzy ginekologów na całym świecie. Celem jej działalności jest maksymalne rozpropagowanie i praktyczne stosowanie przez lekarzy najnowocześniejszych technik minimalnie inwazyjnych w ginekologii operacyjnej.
Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym to pierwszy i jedyny certyfikowany ośrodek szkoleniowy dla metody GUBBINI w Polsce. Potwierdza to pełnienie wyjątkowej i wiodącej roli w szkoleniach oraz edukacji dotyczącej zabiegów mini-histeroresektoskopii wykonywanych za pomocą Systemu GUBBINI w znieczuleniu miejscowym. Profesor Maciej Wilczak, jako jedyny lekarz w Polsce, uzyskał wyjątkowe wyróżnienie i możliwość zbudowania certyfikowanego ośrodka szkoleniowego według metody GUBBINI.
Nowo otwarte Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym z Certyfikatem Center of Exellence to miejsce, gdzie troska o zdrowie Polek odbywa się na najwyższym, światowym poziomie – komentuje Prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak - Wykorzystując współczesne osiągnięcia z zakresu ginekologii operacyjnej, stosujemy w praktyce najnowsze rozwiązania w leczeniu schorzeń ginekologicznych. Jeżeli leczenie chirurgiczne jest konieczne, preferujemy technikę endoskopową, jako nowoczesną i najbardziej korzystną dla naszych Pacjentek, stosowane w naszym Centrum metody minimalizują ryzyko powikłań, skracają czas pobytu Pacjenta w szpitalu i pozytywnie wpływają na powrót do normalnej aktywności. Zdajemy sobie sprawę, że wiele schorzeń ginekologicznych to problemy kompleksowe, dlatego kładziemy nacisk na leczenie interdyscyplinarne – podkreśla Prof. M. Wilczak.
Dzięki nowemu ośrodkowi będzie możliwy rozwój i jeszcze większa popularyzacja małoinwazyjnych metod leczenia. Nowe przestrzenie staną się doskonałym miejscem szkoleń, aktualizowania i pogłębiania wiedzy i umiejętności ginekologów z innych ośrodków medycznych w Polsce.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w ramach Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, z udziałem Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka nadal będą organizowane cykliczne kursy i warsztaty, po to by medycy mogli poznawać i doskonalić w praktyce tę metodę leczenia.