
Tej choroby czasem nie da się zobaczyć. Niekiedy ukrywa się pod starannym makijażem i nawet szerokim uśmiechem. Nie zawsze jest ubrana w smutek i łzy.
Mowa o depresji, która dotyka także kobiety w ciąży, po porodzie. Atakuje nawet co piątą mamę. Szacuje się, że około 12% kobiet w ciąży zmaga się z depresją, a po urodzeniu dziecka nawet około 20-30%. Depresja nie zapomina też o ojcach i według badaczy 10% partnerów kobiet w ciąży i do roku po porodzie zmaga się z tą chorobą.
Jak ją rozpoznać - tego uczą się położne w Poznaniu, w ramach Projektu pt. „Zwiększenie wiedzy i kompetencji studentów położnictwa w zakresie zdrowia psychicznego i zaburzeń psychicznych w okresie okołoporodowym. Położne dla zdrowia psychicznego". To ważne, aby położna potrafiła dostrzec symptomy depresji i mogła zareagować. Dlatego to tak istotne, aby studenci już podczas studiów zdobywali wiedzę na temat depresji kobiet w ciąży i w okresie po porodzie. Aby dobrze przygotować studentów, szkolą się również wykładowcy, przygotowujący przyszłe położne do wykonywania zawodu. Nauczycieli przygotowuje zespół z Centrum Rodziców i Dzieci w Reykjaviku w Islandii, będący partnerem Projektu, biorący również udział w planowanych szkoleniach dla studentów oraz przygotowywanej konferencji.
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z położną dr n. o zdr. Katarzyną Wszołek oraz
dr. Markiem Dąbrowskim, przedstawicielami Zespołu realizującego projekt na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Wywiad znajdziesz tu - od 8 minuty
https://radiopoznan.fm/.../na-zdrowie/na-zdrowie-4-12-2022
W ramach Projektu planowane jest wydarzenie, kierowane do wszystkich przedstawicieli ochrony zdrowia, również rodziców, o którym będziemy informować na bieżąco.