Polna 33
Poznań
IZBA PRZYJĘĆ

Działalność naukowa i dydaktyczna

Jako Szpital Kliniczny, prowadzimy szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną i naukową. W ramach działań w strukturach Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu edukujemy przyszłe pokolenia lekarek i lekarzy we wszystkich specjalnościach ginekologiczno-położniczych. Prowadzimy również działalność edukacyjną skierowaną do praktykujących lekarzy pragnących pogłębić swoją wiedzę medyczną. Współpracujemy w tym zakresie z wiodącymi ośrodkami klinicznymi w Europie.

HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM
HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM

PRAKTYCZNE WARSZTATY  Z ZAKRESU  MINIMALNIE INWAZYJNEJ CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ MIEDNICY MNIEJSZEJ pt.: HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM             

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU” - STACJONARNIE oraz ON-LINE „LIVE”
MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU” - STACJONARNIE oraz ON-LINE „LIVE”

PRAKTYCZNE WARSZTATY LAPAROSKOPOWE  Z ZAKRESU  MINIMALNIE INWAZYJNEJ CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ MIEDNICY MNIEJSZEJ pt.: MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU” - STACJONARNIE oraz ON-LINE „LIVE”,

Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej
Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej

Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,


Mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w PRAKTYCZNYCH WARSZTATACH z zakresu MINIMALNIE INWAZYJNEJ CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ MIEDNICY MNIEJSZEJ pt.:

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU” - STACJONARNIE oraz ON-LINE „LIVE”,

które odbywać się będą w 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod Honorowym Patronatem Jego Magnificencji, Rektora Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu  prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego.

 

X  konferencja „Kobieta z cukrzycą” 3-4 listopada 2023
X konferencja „Kobieta z cukrzycą” 3-4 listopada 2023

Już za kilka dni X Jubileuszowa Konferencja Naukowa pt. „Kobieta z cukrzycą”. W dniach 3-4 listopada w formule on-line, naukowcy rozmawiać będą o problemie cukrzycy wśród kobiet w ciąży, a także o roli Konsultantów Wojewódzkich z położnictwa i ginekologii oraz diabetologii w opiece nad pacjentką z cukrzycą. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Konferencji jest Pani Profesor dr hab. n.med. Ewa Wender-Ożegowska.

XV Sympozjum Naukowe Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE)
XV Sympozjum Naukowe Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE)

W dniach 6-7.10.2023 pracownicy Zakładu Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu mieli niezwykłą przyjemność uczestniczyć w jubileuszowym XV Sympozjum Naukowym Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), gdzie pełnili również rolę prowadzących sesji naukowych. PTMRiE to wiodące towarzystwo naukowe zajmujące się leczeniem niepłodności w Polsce, ktore tworzy m.in. rekomendacje dotyczące leczenia niepłodności oraz zajmuje się nadzorem nad klinikami i laboratoriami embriologicznymi. To niezwykłe wydarzenie połączyło naszą placówkę z innymi specjalistycznymi ośrodkami, umożliwiając wymianę wiedzy i doświadczeń. Sesje naukowe były pełne inspirujących dyskusji i nowatorskich rozwiązań medycznych, które z pewnością wpłyną na ciągłe ulepszanie technik wspomaganego rozrodu, a w szczególności zapłodnienia metodą IN VITRO w naszym ośrodku.

Ogólnopolska Konferencja Neonatologiczna „Stany naglące w neonatologii – Praktyczna neonatologia 2023
Ogólnopolska Konferencja Neonatologiczna „Stany naglące w neonatologii – Praktyczna neonatologia 2023

Serdecznie zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję Neonatologiczną „Stany naglące w neonatologii – Praktyczna neonatologia 2023” organizowaną cyklicznie przez II Klinikę Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Fundację Rozwoju Neonatologii w Wielkopolsce, która odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2023 roku w Poznaniu oraz online. W tym roku Konferencja będzie połączona ze Zjazdem Wyborczym Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego (PTN).

WARSZTATY OPERACYJNE  MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ - HISTEROSKOPIA
WARSZTATY OPERACYJNE MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ - HISTEROSKOPIA

Punktualnie o godzinie 8.00, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej rozpoczęły się cykliczne warsztaty histeroskopowe „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”.

 

Spotkania edukacyjne w szpitalu na Polnej  odbywają się od 2018 roku. Tym razem przy stole operacyjnym pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka, koordynatora Centrum, pomysłodawcy warsztatów, staną lekarze z Warszawy, Białegostoku oraz Opola. Razem ze specjalistami  z Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka  nasi goście edukują się w zakresie histeroskopii diagnostycznej oraz operacyjnej z zastosowaniem znieczulenia miejscowego - systemu Gubbini.

jENS 2023 5th Congress of joint European Neonatal Societies
jENS 2023 5th Congress of joint European Neonatal Societies

W dniach 19-23 września w Rzymie odbywa  się jENS 2023 5th Congress of joint
European Neonatal Societies.

 

XXVII Konferencja Naukowa „Postępy w Ginekologii Onkologicznej”.
XXVII Konferencja Naukowa „Postępy w Ginekologii Onkologicznej”.

Z udziałem specjalistów, ginekologów onkologów ze Szpitala na Polnej, w dniach 14-15 września, w Zakopanem odbyła się XXVII Konferencja Naukowa „Postępy w Ginekologii Onkologicznej”.

Ginekologia operacyjna to działania zespołowe. Dlatego udział w wydarzeniu zapowiedziało wiele zespołów wybitnych ekspertów z różnych dziedzin medycyny z całej Polski, w tym także ze Szpitala na  Polnej, którzy codziennie ratują życie i zdrowie Pacjentek zmagających się z chorobami nowotworowymi. Tegoroczna konferencja  jest poświęcona problemom onkologicznym związanym z szyjką macicy, trzonem macicy i jajnikami.

PIERWSZY w Polsce, certyfikowany międzynarodowy KURS NIDCAP Fine 1
PIERWSZY w Polsce, certyfikowany międzynarodowy KURS NIDCAP Fine 1

Wyczekany moment dla wszystkich specjalistów, którzy towarzyszą noworodkom hispitalizowanym na oddziałach neonatologicznych i ich rodzinom.

Już dziś  rusza  PIERWSZY w Polsce, certyfikowany międzynarodowy KURS NIDCAP Fine 1 (Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program Family and Infant Neurodevelopmental Education).

konferencja Diabetes Pregnancy Study Group,
konferencja Diabetes Pregnancy Study Group,

 

W dniach od 7-9 września 2023 roku, Pani Profesor Ewa Wender-Ożegowska, Kierownik Katedry Medycyny Perinatalnej UMP, Kierownik Kliniki Rozrodczości UMP, kierująca w naszym Szpitalu: Pododdziałem Rozrodczości i Medycyny Perinatalnej I oraz  Pododdziałem Rozrodczości i Medycyny Perinatalnej II,  jako Przewodnicząca Elekt, organizuje  w Poznaniu konferencję Diabetes Pregnancy Study Group, będącej grupą roboczą European Asssociation for the Study of Diabetes.

V edycja Konferencji pt. „Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety”
V edycja Konferencji pt. „Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety”

Zapraszamy do udziału w V edycji Konferencji pt. „Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety”🍎 🍐 🍊 🍌 , która odbędzie się w dniu 24 listopada 2023 w Poznaniu, w formule stacjonarnej oraz hybrydowej.

 

Wśród wykładowców specjaliści z naszego Szpitala Prof. Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Prof. Krzysztof Drews oraz Prof. Jan Mazela.

 

 

Automatyczna kontrola stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej w neonatologii” - webinar
Automatyczna kontrola stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej w neonatologii” - webinar

Fundacja Rozwoju Neonatologii w Wielkopolsce oraz II Klinika Neonatologii UMP serdecznie zapraszają do udziału w bezpłatnym webinarze edukacyjnym pt.: „Automatyczna kontrola stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej w neonatologii”, który odbędzie się w terminie 21 czerwca 2023r. w godz. 17.00-18.30.

Konferencja Proinfantis 2023
Konferencja Proinfantis 2023

Przedstawiamy kolejne elementy programu Konferencji Proinfantis 2023! Tym razem zapraszamy do udziału w warsztatach praktycznych:

 

Konferencja „Zdrowie psychiczne okresu okołoporodowego”.

W dniach 31 marca – 1 kwietnia, odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Zdrowie psychiczne okresu okołoporodowego”.

Głównym jej celem jest zwiększenie poziomu wiedzy wśród specjalistów oraz rodziców w zakresie okołoporodowych zaburzeń nastroju i sposobów postępowania w przypadku wystąpienia takich zaburzeń.

 

Konferencja ProInfantis 2023 - znamy już program
Konferencja ProInfantis 2023 - znamy już program

Już jest! Przedstawiamy SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI PROINFANTIS 2023 w Gdańsku oraz online.

Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 czerwca.

 

I Ogólnopolska Studencka Konferencja Neonatologiczna
I Ogólnopolska Studencka Konferencja Neonatologiczna "NEON"

Podczas I Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Neonatologicznej "NEON" (21-22 kwietnia 2023) organizowanej przez SKN Neonatologii UMP wystąpią lekarze z naszego Szpitala.

Pan Profesor🔘 Jan Mazela, kierownik Oddziału Neonatologicznego, opiekun SKN Neonatologii UMP opowie o transporcie w karetkach noworodkowych.

Profesor 🔘Tomasz Szczapa – kierownik Oddziału Neonatologicznego II im. WOŚP przedstawi zasady nowoczesnej wentylacji noworodka.

Dr 🔘Rafał Iciek, zastępca koordynatora medycznego II Oddziału Rozrodczości i Medycyny Perinatalnej opowie o objawach ultrasonograficznych wad lub powikłań u płodu, które mogą stanowić kwalifikacje do zabiegów in utero.

Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia:

 https://www.facebook.com/events/845142173331402/?active_tab=discussion

https://www.instagram.com/neon.konferencja/?next=%2F

Do zobaczenia w Poznaniu!

7 Konferencja Pediatryczno-Neonatologiczna eProInfantis 2023
7 Konferencja Pediatryczno-Neonatologiczna eProInfantis 2023

Zapraszamy  udziału w 7. edycji Konferencji Pediatryczno-Neonatologicznej eProInfantis 2023 w formie HYBRYDOWEJ. Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 czerwca 2023 r. w Gdańsku.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji jest Pan Profesor Jan Mazela, Kierownik Oddziału Neonatologicznego I w Szpitalu na Polnej.

 

Zapisy oraz szczegóły: https://eproinfantis2023.pl/info

DEPRESJA A CIĄŻA - PROJEKT EDUKACYJNY
DEPRESJA A CIĄŻA - PROJEKT EDUKACYJNY

Tej choroby czasem nie da się zobaczyć. Niekiedy ukrywa się pod starannym makijażem i nawet szerokim uśmiechem. Nie zawsze jest ubrana w smutek i łzy.

Mowa o depresji, która dotyka także kobiety w ciąży, po porodzie. Atakuje nawet co piątą mamę. Szacuje się, że około 12% kobiet🤰 w ciąży zmaga się z depresją, a po urodzeniu dziecka nawet około 20-30%. Depresja nie zapomina też o ojcach i według badaczy 10% partnerów kobiet w ciąży i do roku po porodzie zmaga się z tą chorobą.

WEBINAR „RSV 2022/2023”
WEBINAR „RSV 2022/2023”

Kolejny webinar Proinfantis przed nami. Wśród Prowadzących Prof. Jan Mazela, Kierownik Oddziału Neonatologicznego Szpitala na Polnej

W tym bardzo trudnym okresie zwiększonej liczby zakażeń wirusowych wśród najmłodszych pacjentów chcemy Państwa zaprosić na spotkanie on-line pt.: „RSV 2022/2023” w dniu 19 stycznia 2023r. w godz. 17.00-18.30.

OGÓLNOPOLSKIE SYMPOZJUM -
OGÓLNOPOLSKIE SYMPOZJUM - "STANY NAGLĄCE W NEONATOLOGII"

Serdecznie zapraszamy na ogólnopolskie Sympozjum Neonatologiczne (w formule hybrydowej) organizowane cyklicznie przez II Klinikę Neonatologii kierowaną przez Prof. Tomasza Szczapę oraz Fundację Rozwoju Neonatologii w Wielkopolsce – „Stany naglące w neonatologii”, które odbędzie się w dniach 25-26 listopada 2022 roku.

 

Warsztaty
Warsztaty "Ocena globalnych wzorców ruchu dzieci VLBW metodą Prechtla"

Klinika Neonatologii UMP oraz Akademia Proinfantis zapraszają na praktyczne e-warsztaty!

V Warsztaty „Od rozpoznania do leczenia”
V Warsztaty „Od rozpoznania do leczenia”

V Warsztaty „Od rozpoznania do leczenia”–odbędą się już 25-26 listopada w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

WEBINAR
WEBINAR "Diagnostyka ultrasonograficzna zakażeń u noworodka"

Klinika Neonatologii UMP oraz Akademia ProInfantis serdecznie zapraszają do udziału w webinarze na żywo pt. "Diagnostyka ultrasonograficzna zakażeń u noworodka" w dniu 27 października 2022 r. (czwartek) o godz. 19:00.

 

KONFERENCJA - KOBIETA Z CUKRZYCĄ - 4-5 LISTOPADA 2022
KONFERENCJA - KOBIETA Z CUKRZYCĄ - 4-5 LISTOPADA 2022

Zespół Kliniki Rozrodczości Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Stowarzyszenie na Rzecz Postępu w Medycynie Rozrodu Człowieka Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Sekcja Cukrzycy i Chorób Metabolicznych PTGiP zapraszają  do wzięcia udziału w IX Konferencji Naukowej w dniach 4 i 5 listopada 2022 roku  pt. ,,KOBIETA Z CUKRZYCĄ”.

KONFERENCJA - ŻYWIENIE A ZDROWIE PROKREACYJNE KOBIETY
KONFERENCJA - ŻYWIENIE A ZDROWIE PROKREACYJNE KOBIETY

Serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji Konferencji pt. „Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety”. Tematyka Konferencji wpisuje się w najnowsze trendy naukowe i praktyczne, które dotyczą wpływu diety na zdrowie człowieka.

Spotkanie odbędzie się 17 listopada w Poznaniu ( hybrydowo).

WEBINAR EDUKCYJNY - SYMPOZJUM NEONATOLOGICZNE
WEBINAR EDUKCYJNY - SYMPOZJUM NEONATOLOGICZNE

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w webinarze edukacyjnym pt.: "Zastosowanie spektroskopii w bliskiej podczerwieni (NIRS) w opiece nad noworodkiem" w terminie 29 września 2022r. w godz. 17.00-18.30.

Katedry i kliniki
Katedry i kliniki

 

Klinika Onkologii Ginekologicznej

Kierownik prof. dr hab. Ewa Nowak-Markwitz sekretariat tel. 61 8419 330

Klinika Rozrodczości 

Kierownik prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska sekretariat tel. 61 8419 302

Klinika Ginekologii Operacyjnej 

Kierownik prof. dr hab. Stefan Sajdak  sekretariat tel. 61 8419 490

 

Towarzystwa naukowe
Towarzystwa naukowe

 

Czasopisma
Czasopisma

 

Ginekologia Polska jest oficjalnym czasopismem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (dawniej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego). Czasopismo ukazuje się od 1922 roku. Jest to miesięcznik o otwartym dostępie, naukowy, recenzowany, obejmujący szerokie spektrum zagadnień z zakresu ginekologii. Czasopismo prezentuje artykuły oryginalne, poglądowe, winiety kliniczne, listy do redakcji oraz inne prace z zakresu ginekologii, położnictwa, ginekologii onkologicznej i innych dziedzin bezpośrednio z nimi związanych.  

Przegląd Ginekologiczno-Położniczy Oficjalne pismo naukowe sekcji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego Sekcji Endoskopii, Sekcji Ginekologii Onkologicznej,  Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii, Sekcji Ultrasonografii oraz Polskiego Towarzystwa Psychologii i Medycyny Prenatalnej i Perinatalnej.

Dydaktyka
Dydaktyka

 

Kierownik Pracowni Dydaktyki, Historii Położnictwa i Ginekologii

Koordynatorka Kształcenia przed- i podyplomowego

  • Martyna Kostecka
Uniwersytet medyczny
Uniwersytet medyczny

 

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – państwowa uczelnia o profilu medycznym powstała w 1950 w Poznaniu na bazie Wydziału Lekarskiego i Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Poznańskiego.

Według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2015, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie, uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 2053. pośród wszystkich typów uczelni.

https://www.ump.edu.pl