Polna 33
Poznań
IZBA PRZYJĘĆ

Działalność naukowa i dydaktyczna

Jako Szpital Kliniczny, prowadzimy szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną i naukową. W ramach działań w strukturach Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu edukujemy przyszłe pokolenia lekarek i lekarzy we wszystkich specjalnościach ginekologiczno-położniczych. Prowadzimy również działalność edukacyjną skierowaną do praktykujących lekarzy pragnących pogłębić swoją wiedzę medyczną. Współpracujemy w tym zakresie z wiodącymi ośrodkami klinicznymi w Europie.

HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM
HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM

PRAKTYCZNE WARSZTATY  Z ZAKRESU  MINIMALNIE INWAZYJNEJ CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ MIEDNICY MNIEJSZEJ pt.: HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM             

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU” - STACJONARNIE oraz ON-LINE „LIVE”
MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU” - STACJONARNIE oraz ON-LINE „LIVE”

PRAKTYCZNE WARSZTATY LAPAROSKOPOWE  Z ZAKRESU  MINIMALNIE INWAZYJNEJ CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ MIEDNICY MNIEJSZEJ pt.: MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU” - STACJONARNIE oraz ON-LINE „LIVE”,

Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej
Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej

Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,


Mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w PRAKTYCZNYCH WARSZTATACH z zakresu MINIMALNIE INWAZYJNEJ CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ MIEDNICY MNIEJSZEJ pt.:

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU” - STACJONARNIE oraz ON-LINE „LIVE”,

które odbywać się będą w 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod Honorowym Patronatem Jego Magnificencji, Rektora Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu  prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego.

 

KURS NIDCAP Fine 1
KURS NIDCAP Fine 1

Za nami  pierwszy dzień drugiej edycji certyfikowanego międzynarodowego KURSU NIDCAP Fine 1 (Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program Family and Infant Neurodevelopmental Education).

 

10.  Kongres SEUD (Society of Uterine Disorders and Endometriosis)
10. Kongres SEUD (Society of Uterine Disorders and Endometriosis)

W dniach 18-20 kwietnia w Genewie,  w Szwajcarii  odbył się 10.  Kongres SEUD (Society of Uterine Disorders and Endometriosis). Kongres zgromadził 1200 uczestników z całego świata. Przedstawione zostały współczesne osiągniecia w diagnostyce i leczeniu takich chorób jak: mięśniaki macicy, adenomioza, endometrioza, wady macicy. Prezentowano również te choroby w odniesieniu do  okresu adolescencji, zaburzeń miesiączkowania, zaburzeń płodności i menopauzy. 

Druga edycja kursu
Druga edycja kursu "aEEG/CFM"

Za nami druga edycja kursu "aEEG/CFM" w ramach Szkoły Praktycznej Neonatologii zorganizowana przez II Klinikę Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Fundację Rozwoju Neonatologii w Wielkopolsce.

WARSZTATY DLA INSTRUMENTARIUSZEK
WARSZTATY DLA INSTRUMENTARIUSZEK

W Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym odbywają się dziś warsztaty dla pielęgniarek i położnych – instrumentariuszek wchodzących w skład zespołów operacyjnych podczas zabiegów histeroskopowych.
Warsztaty rozpoczęły się o 8.00 i potrwają do 14.00. To pierwsza edycja warsztatów zainicjowanych przez Pana Profesora Macieja Wilczaka. W planach na 2024 rok są kolejne spotkania edukacyjne dla pielęgniarek i położnych.
 

Konferencja
Konferencja "Zakażenia w perinatologii, ginekologii i neonatologii"

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w II edycji Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt. „Zakażenia w perinatologii, ginekologii i neonatologii”, która odbędzie się w dniach 22-23 marca 2024 r. w Poznaniu.

X  konferencja „Kobieta z cukrzycą” 3-4 listopada 2023
X konferencja „Kobieta z cukrzycą” 3-4 listopada 2023

Już za kilka dni X Jubileuszowa Konferencja Naukowa pt. „Kobieta z cukrzycą”. W dniach 3-4 listopada w formule on-line, naukowcy rozmawiać będą o problemie cukrzycy wśród kobiet w ciąży, a także o roli Konsultantów Wojewódzkich z położnictwa i ginekologii oraz diabetologii w opiece nad pacjentką z cukrzycą. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Konferencji jest Pani Profesor dr hab. n.med. Ewa Wender-Ożegowska.

XV Sympozjum Naukowe Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE)
XV Sympozjum Naukowe Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE)

W dniach 6-7.10.2023 pracownicy Zakładu Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu mieli niezwykłą przyjemność uczestniczyć w jubileuszowym XV Sympozjum Naukowym Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), gdzie pełnili również rolę prowadzących sesji naukowych. PTMRiE to wiodące towarzystwo naukowe zajmujące się leczeniem niepłodności w Polsce, ktore tworzy m.in. rekomendacje dotyczące leczenia niepłodności oraz zajmuje się nadzorem nad klinikami i laboratoriami embriologicznymi. To niezwykłe wydarzenie połączyło naszą placówkę z innymi specjalistycznymi ośrodkami, umożliwiając wymianę wiedzy i doświadczeń. Sesje naukowe były pełne inspirujących dyskusji i nowatorskich rozwiązań medycznych, które z pewnością wpłyną na ciągłe ulepszanie technik wspomaganego rozrodu, a w szczególności zapłodnienia metodą IN VITRO w naszym ośrodku.

Ogólnopolska Konferencja Neonatologiczna „Stany naglące w neonatologii – Praktyczna neonatologia 2023
Ogólnopolska Konferencja Neonatologiczna „Stany naglące w neonatologii – Praktyczna neonatologia 2023

Serdecznie zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję Neonatologiczną „Stany naglące w neonatologii – Praktyczna neonatologia 2023” organizowaną cyklicznie przez II Klinikę Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Fundację Rozwoju Neonatologii w Wielkopolsce, która odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2023 roku w Poznaniu oraz online. W tym roku Konferencja będzie połączona ze Zjazdem Wyborczym Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego (PTN).

WARSZTATY OPERACYJNE  MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ - HISTEROSKOPIA
WARSZTATY OPERACYJNE MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ - HISTEROSKOPIA

Punktualnie o godzinie 8.00, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej rozpoczęły się cykliczne warsztaty histeroskopowe „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”.

 

Spotkania edukacyjne w szpitalu na Polnej  odbywają się od 2018 roku. Tym razem przy stole operacyjnym pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka, koordynatora Centrum, pomysłodawcy warsztatów, staną lekarze z Warszawy, Białegostoku oraz Opola. Razem ze specjalistami  z Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka  nasi goście edukują się w zakresie histeroskopii diagnostycznej oraz operacyjnej z zastosowaniem znieczulenia miejscowego - systemu Gubbini.

jENS 2023 5th Congress of joint European Neonatal Societies
jENS 2023 5th Congress of joint European Neonatal Societies

W dniach 19-23 września w Rzymie odbywa  się jENS 2023 5th Congress of joint
European Neonatal Societies.

 

XXVII Konferencja Naukowa „Postępy w Ginekologii Onkologicznej”.
XXVII Konferencja Naukowa „Postępy w Ginekologii Onkologicznej”.

Z udziałem specjalistów, ginekologów onkologów ze Szpitala na Polnej, w dniach 14-15 września, w Zakopanem odbyła się XXVII Konferencja Naukowa „Postępy w Ginekologii Onkologicznej”.

Ginekologia operacyjna to działania zespołowe. Dlatego udział w wydarzeniu zapowiedziało wiele zespołów wybitnych ekspertów z różnych dziedzin medycyny z całej Polski, w tym także ze Szpitala na  Polnej, którzy codziennie ratują życie i zdrowie Pacjentek zmagających się z chorobami nowotworowymi. Tegoroczna konferencja  jest poświęcona problemom onkologicznym związanym z szyjką macicy, trzonem macicy i jajnikami.

PIERWSZY w Polsce, certyfikowany międzynarodowy KURS NIDCAP Fine 1
PIERWSZY w Polsce, certyfikowany międzynarodowy KURS NIDCAP Fine 1

Wyczekany moment dla wszystkich specjalistów, którzy towarzyszą noworodkom hispitalizowanym na oddziałach neonatologicznych i ich rodzinom.

Już dziś  rusza  PIERWSZY w Polsce, certyfikowany międzynarodowy KURS NIDCAP Fine 1 (Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program Family and Infant Neurodevelopmental Education).

konferencja Diabetes Pregnancy Study Group,
konferencja Diabetes Pregnancy Study Group,

 

W dniach od 7-9 września 2023 roku, Pani Profesor Ewa Wender-Ożegowska, Kierownik Katedry Medycyny Perinatalnej UMP, Kierownik Kliniki Rozrodczości UMP, kierująca w naszym Szpitalu: Pododdziałem Rozrodczości i Medycyny Perinatalnej I oraz  Pododdziałem Rozrodczości i Medycyny Perinatalnej II,  jako Przewodnicząca Elekt, organizuje  w Poznaniu konferencję Diabetes Pregnancy Study Group, będącej grupą roboczą European Asssociation for the Study of Diabetes.

V edycja Konferencji pt. „Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety”
V edycja Konferencji pt. „Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety”

Zapraszamy do udziału w V edycji Konferencji pt. „Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety”🍎 🍐 🍊 🍌 , która odbędzie się w dniu 24 listopada 2023 w Poznaniu, w formule stacjonarnej oraz hybrydowej.

 

Wśród wykładowców specjaliści z naszego Szpitala Prof. Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Prof. Krzysztof Drews oraz Prof. Jan Mazela.

 

 

Automatyczna kontrola stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej w neonatologii” - webinar
Automatyczna kontrola stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej w neonatologii” - webinar

Fundacja Rozwoju Neonatologii w Wielkopolsce oraz II Klinika Neonatologii UMP serdecznie zapraszają do udziału w bezpłatnym webinarze edukacyjnym pt.: „Automatyczna kontrola stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej w neonatologii”, który odbędzie się w terminie 21 czerwca 2023r. w godz. 17.00-18.30.

Konferencja Proinfantis 2023
Konferencja Proinfantis 2023

Przedstawiamy kolejne elementy programu Konferencji Proinfantis 2023! Tym razem zapraszamy do udziału w warsztatach praktycznych:

 

Konferencja „Zdrowie psychiczne okresu okołoporodowego”.

W dniach 31 marca – 1 kwietnia, odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Zdrowie psychiczne okresu okołoporodowego”.

Głównym jej celem jest zwiększenie poziomu wiedzy wśród specjalistów oraz rodziców w zakresie okołoporodowych zaburzeń nastroju i sposobów postępowania w przypadku wystąpienia takich zaburzeń.

 

Konferencja ProInfantis 2023 - znamy już program
Konferencja ProInfantis 2023 - znamy już program

Już jest! Przedstawiamy SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI PROINFANTIS 2023 w Gdańsku oraz online.

Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 czerwca.

 

I Ogólnopolska Studencka Konferencja Neonatologiczna
I Ogólnopolska Studencka Konferencja Neonatologiczna "NEON"

Podczas I Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Neonatologicznej "NEON" (21-22 kwietnia 2023) organizowanej przez SKN Neonatologii UMP wystąpią lekarze z naszego Szpitala.

Pan Profesor🔘 Jan Mazela, kierownik Oddziału Neonatologicznego, opiekun SKN Neonatologii UMP opowie o transporcie w karetkach noworodkowych.

Profesor 🔘Tomasz Szczapa – kierownik Oddziału Neonatologicznego II im. WOŚP przedstawi zasady nowoczesnej wentylacji noworodka.

Dr 🔘Rafał Iciek, zastępca koordynatora medycznego II Oddziału Rozrodczości i Medycyny Perinatalnej opowie o objawach ultrasonograficznych wad lub powikłań u płodu, które mogą stanowić kwalifikacje do zabiegów in utero.

Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia:

 https://www.facebook.com/events/845142173331402/?active_tab=discussion

https://www.instagram.com/neon.konferencja/?next=%2F

Do zobaczenia w Poznaniu!

7 Konferencja Pediatryczno-Neonatologiczna eProInfantis 2023
7 Konferencja Pediatryczno-Neonatologiczna eProInfantis 2023

Zapraszamy  udziału w 7. edycji Konferencji Pediatryczno-Neonatologicznej eProInfantis 2023 w formie HYBRYDOWEJ. Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 czerwca 2023 r. w Gdańsku.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji jest Pan Profesor Jan Mazela, Kierownik Oddziału Neonatologicznego I w Szpitalu na Polnej.

 

Zapisy oraz szczegóły: https://eproinfantis2023.pl/info

DEPRESJA A CIĄŻA - PROJEKT EDUKACYJNY
DEPRESJA A CIĄŻA - PROJEKT EDUKACYJNY

Tej choroby czasem nie da się zobaczyć. Niekiedy ukrywa się pod starannym makijażem i nawet szerokim uśmiechem. Nie zawsze jest ubrana w smutek i łzy.

Mowa o depresji, która dotyka także kobiety w ciąży, po porodzie. Atakuje nawet co piątą mamę. Szacuje się, że około 12% kobiet🤰 w ciąży zmaga się z depresją, a po urodzeniu dziecka nawet około 20-30%. Depresja nie zapomina też o ojcach i według badaczy 10% partnerów kobiet w ciąży i do roku po porodzie zmaga się z tą chorobą.

WEBINAR „RSV 2022/2023”
WEBINAR „RSV 2022/2023”

Kolejny webinar Proinfantis przed nami. Wśród Prowadzących Prof. Jan Mazela, Kierownik Oddziału Neonatologicznego Szpitala na Polnej

W tym bardzo trudnym okresie zwiększonej liczby zakażeń wirusowych wśród najmłodszych pacjentów chcemy Państwa zaprosić na spotkanie on-line pt.: „RSV 2022/2023” w dniu 19 stycznia 2023r. w godz. 17.00-18.30.

OGÓLNOPOLSKIE SYMPOZJUM -
OGÓLNOPOLSKIE SYMPOZJUM - "STANY NAGLĄCE W NEONATOLOGII"

Serdecznie zapraszamy na ogólnopolskie Sympozjum Neonatologiczne (w formule hybrydowej) organizowane cyklicznie przez II Klinikę Neonatologii kierowaną przez Prof. Tomasza Szczapę oraz Fundację Rozwoju Neonatologii w Wielkopolsce – „Stany naglące w neonatologii”, które odbędzie się w dniach 25-26 listopada 2022 roku.

 

Warsztaty
Warsztaty "Ocena globalnych wzorców ruchu dzieci VLBW metodą Prechtla"

Klinika Neonatologii UMP oraz Akademia Proinfantis zapraszają na praktyczne e-warsztaty!

V Warsztaty „Od rozpoznania do leczenia”
V Warsztaty „Od rozpoznania do leczenia”

V Warsztaty „Od rozpoznania do leczenia”–odbędą się już 25-26 listopada w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

WEBINAR
WEBINAR "Diagnostyka ultrasonograficzna zakażeń u noworodka"

Klinika Neonatologii UMP oraz Akademia ProInfantis serdecznie zapraszają do udziału w webinarze na żywo pt. "Diagnostyka ultrasonograficzna zakażeń u noworodka" w dniu 27 października 2022 r. (czwartek) o godz. 19:00.

 

KONFERENCJA - KOBIETA Z CUKRZYCĄ - 4-5 LISTOPADA 2022
KONFERENCJA - KOBIETA Z CUKRZYCĄ - 4-5 LISTOPADA 2022

Zespół Kliniki Rozrodczości Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Stowarzyszenie na Rzecz Postępu w Medycynie Rozrodu Człowieka Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Sekcja Cukrzycy i Chorób Metabolicznych PTGiP zapraszają  do wzięcia udziału w IX Konferencji Naukowej w dniach 4 i 5 listopada 2022 roku  pt. ,,KOBIETA Z CUKRZYCĄ”.

KONFERENCJA - ŻYWIENIE A ZDROWIE PROKREACYJNE KOBIETY
KONFERENCJA - ŻYWIENIE A ZDROWIE PROKREACYJNE KOBIETY

Serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji Konferencji pt. „Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety”. Tematyka Konferencji wpisuje się w najnowsze trendy naukowe i praktyczne, które dotyczą wpływu diety na zdrowie człowieka.

Spotkanie odbędzie się 17 listopada w Poznaniu ( hybrydowo).

WEBINAR EDUKCYJNY - SYMPOZJUM NEONATOLOGICZNE
WEBINAR EDUKCYJNY - SYMPOZJUM NEONATOLOGICZNE

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w webinarze edukacyjnym pt.: "Zastosowanie spektroskopii w bliskiej podczerwieni (NIRS) w opiece nad noworodkiem" w terminie 29 września 2022r. w godz. 17.00-18.30.

Katedry i kliniki
Katedry i kliniki

 

Klinika Onkologii Ginekologicznej

Kierownik prof. dr hab. Ewa Nowak-Markwitz sekretariat tel. 61 8419 330

Klinika Rozrodczości 

Kierownik prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska sekretariat tel. 61 8419 302

 

 

Towarzystwa naukowe
Towarzystwa naukowe

 

Czasopisma
Czasopisma

 

Ginekologia Polska jest oficjalnym czasopismem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (dawniej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego). Czasopismo ukazuje się od 1922 roku. Jest to miesięcznik o otwartym dostępie, naukowy, recenzowany, obejmujący szerokie spektrum zagadnień z zakresu ginekologii. Czasopismo prezentuje artykuły oryginalne, poglądowe, winiety kliniczne, listy do redakcji oraz inne prace z zakresu ginekologii, położnictwa, ginekologii onkologicznej i innych dziedzin bezpośrednio z nimi związanych.  

Przegląd Ginekologiczno-Położniczy Oficjalne pismo naukowe sekcji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego Sekcji Endoskopii, Sekcji Ginekologii Onkologicznej,  Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii, Sekcji Ultrasonografii oraz Polskiego Towarzystwa Psychologii i Medycyny Prenatalnej i Perinatalnej.

Dydaktyka
Dydaktyka

 

Kierownik Pracowni Dydaktyki, Historii Położnictwa i Ginekologii

Koordynatorka Kształcenia przed- i podyplomowego

  • Martyna Kostecka
Uniwersytet medyczny
Uniwersytet medyczny

 

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – państwowa uczelnia o profilu medycznym powstała w 1950 w Poznaniu na bazie Wydziału Lekarskiego i Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Poznańskiego.

Według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2015, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie, uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 2053. pośród wszystkich typów uczelni.

https://www.ump.edu.pl