Zakończone warsztaty były największe w historii działalności edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej. Śmiało możemy uważać tę edycję za naprawdę udaną  – podsumowuje pomysłodawca i koordynator minionych wydarzeń Profesor Maciej Wilczak. Szpital na Polnej jeszcze nie widział tylu znamienitych, w polskich i  zagranicznych specjalistów,  a za pośrednictwem  transmisji on-line z zabiegów na cały świat, w warsztatach uczestniczyło ponad 300 lekarzy.

Majowe spotkanie edukacyjne w ramach warsztatów było wyjątkowe. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i  Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej gościł bowiem znanych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, z polskich i zagranicznych ośrodków. Do Poznania przyjechali i przy stołach operacyjnych stanęli:

🔘dr Gil Levy MD/ PhD Bnei Brak Hospital in Izrael

🔘dr Heimo Magg MD/ PhD Zuger Kantonsspital in Switzerland

🔘dr Tobias Tan Tjhen MD/ PhD St. Barbara-Klinik Hamm-Heessen in Germany

🔘prof. Paweł Szymanowski – Kraków

🔘dr Burghard Abendstein MD/ PhD Landeskrankenhaus in Austria

🔘 prof. Gunter Noe MD/ PhD University Witten/ Herdecke Department Ob/Gyn Rheinland     Clinics Dormagen in Germany

🔘 dr Andrzej Kuszka MD/ PhD Hospital zum Heiligen Geiste Frankfirt in Germany

🔘 prof. Sven Becker MD/ PhD University Hospital Frankfurt in Germany

oraz oczywiście pomysłodawca i inicjator warsztatów Pan Profesor Maciej Wilczak.

Podczas warsztatów wykonano następujące zabiegi operacyjne:

  • laparoskopowe implantacje siatek metodą Dubuissone w terapii wypadania narządów płciowych
  • laparoskopie operacyjne – sacrohysteropeksja oraz sacrocolpopeksja
  • implantację siatek przezpochwowych w leczeniu objawów wypadowych
  • implantację systemu Self-Retaining Support w terapii wypadania narządów płciowych

W warsztatach poprzez multimedialną transmisję na żywo, uczestniczyło w sumie ponad 300 lekarzy ginekologów z ośrodków w całej Polsce oraz ośrodków zagranicznych. Medycy mieli niepowtarzalną okazję obserwować w czasie wszystkich zabiegów zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Podczas transmisji lekarze uczestniczący w warsztatach w formule on-line mogli zadawać pytania dotyczące poszczególnych etapów zabiegów podobnie jak czynili to lekarze ginekolodzy uczestniczący bezpośrednio w operacjach.

Minione warsztaty były wyjątkowe także dlatego, że zabiegi były transmitowane przez ISGE (International Society for Gynecologic Endoscopy), które wyróżniło Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej wyjątkowym Certyfikatem – Center of Excellence. Dzięki temu transmisje dotarły do wielu klinik na całym świecie, a wydarzenie to ISGE pozycjonuje jako  bardzo ważne  w dziedzinie edukacji w ginekologii i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych.

Dodatkowo,  Ośrodek w Szpitalu na Polnej  stał  się pierwszym w Polsce centrum edukacyjnym promowanym przez ISGE (International Society for Gynocologic Endoscopy  https://www.isge.org/). Poprzez łącza internetowe na stronach Towarzystwa  można było na całym świecie oglądać transmisję z sal operacyjnych, a wydarzenie to ISGE uplasowało jako  bardzo ważne w dziedzinie edukacji w ginekologii i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych. Stowarzyszenie umieściło na swoich stronach (Global Events) zaproszenie na warsztaty 16.05.2024 z linkami umożliwiającymi oglądanie transmisji on-line także poza granicami naszego kraju, nie tylko w Europie, ale także na świecie. 

 

Edukacja przede wszystkim

„Podczas takich warsztatów świat uczy się od nas i my od świata możemy się nauczyć tego samego – czyli wymiany poglądów między jedną, a drugą grupą lekarzy" – tak o wartościach edukacyjnych zakończonych warsztatów laparoskopowych w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej, mówił ich pomysłodawca i koordynator Profesor Maciej Wilczak.

 

Tradycyjnie już na warsztatach gościliśmy media, które niezmiennie towarzyszą nam w ważnych momentach naszego Szpitala:

Zapraszamy do obejrzenia materiałów – Teleskop:

https://poznan.tvp.pl/77561654/16052024-godz1430

https://poznan.tvp.pl/77564305/16052024-godz1630

oraz do wysłuchania wywiadu - o szczególnej roli warsztatów w edukacji lekarzy -  z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem – „Rozmowa Dnia” z dnia 14  maja 2024 roku.

https://poznan.tvp.pl/75960678/rozmowa-dnia

KONFERENCJA GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO NOWE TRENDY 2024

Warsztaty zbiegły się z coroczną konferencją pt. „Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy
2024” , odbywającą się w dniach 17-18 maja.  Tegoroczna odsłona  była doskonałą platformą do merytorycznych dyskusji specjalistów z wielu ośrodków europejskich i polskich. Kierownikiem naukowym wydarzenia był Pan Profesora Maciej Wilczak.

Postęp w medycynie rodzi się z takimi ludźmi jak Pan Profesor Maciej Wilczak – tymi słowami Konferencję otworzył Pan Profesor Zbigniew Krasiński.  Jak podkreślali uczestnicy i goście – trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Konferencja co roku przyciąga do Poznania znakomitości ze świata medycyny, którzy dzielą się spostrzeżeniami ze swoich rodzimych ośrodków.

Podczas licznych sesji przedstawiono zagadnienia dotyczące leczenia operacyjnego technikami minimalnie inwazyjnymi, w których goście
zagraniczni m.in. z Niemiec, Izraela, Austrii i Szwajcarii podzielili się wynikami swoich badań naukowych w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych metod leczenia operacyjnego. Dlaczego warto stosować te metody, jaka jest ich skuteczność oraz odsetek powikłań. Nie zabrakło też tematów z zakresu praktyki neonatologicznej, psychologicznej oraz urologinekologicznej.

Każda część wystąpień kończyła się ringiem merytorycznym i ożywioną dyskusją uczestników.

Kalendarz warsztatów w 2024 roku, informacje o zapisach na warsztaty  i o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej znajdą Państwo tu:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/minimalnie-inwazyjna-chirurgia-ginekologiczna

Więcej informacji o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne