Polna 33
Poznań

Program leczenia niepłodności w UCLN w Szpitalu na Polnej

1 czerwca 2024 roku ruszył Program leczenia niepłodności finansowany z budżetu państwa.  Obowiązujący od pięciu tygodni program już przynosi efekty. W Uniwersyteckim Centrum Leczenia Niepłodności UMP - w Szpitalu na Polnej mamy potwierdzone  trzy ciąże.

 

Program leczenia niepłodności w UCLN w Szpitalu na Polnej

To bardzo dobra wiadomość – komentuje dr hab. n.med. Maciej Brązert, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Niepłodności UMP, nasz zespół nie kryje radości z faktu tak szybkich, pozytywnych wyników. To wspaniała wiadomość – dodaje.

Powrót do refundacji leczenia metodą in vitro na poziomie ogólnokrajowym  był bardzo oczekiwany przez pary, które do tej pory nie mogły liczyć na wsparcie finansowe. To wielki, realny krok na drodze do spełniania marzeń o rodzicielstwie.

Fakt potwierdzenia ciąży w naszym Uniwersyteckim Centrum Leczenia Niepłodności UMP to niepodważalny dowód na to, że nasza praca, że nasze starania przynoszą efekty. Program in vitro finansowy z poziomu ogólnopolskiego to szansa dla wielu par, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na kosztowne leczenie – podkreśla dr hab. n. med. Maciej Brązert. Zainteresowanie programem jest naprawdę duże. Codziennie odbieramy wiele telefonów od osób, które chcą dowiedzieć się więcej o możliwościach programu. Do tej pory zgłosiło chęć wykonania procedury zgłosiło ponad 270 par, a regulamin wejścia do programu podpisało 100 par,  po procedurze kwalifikacyjnej jest ponad 50 par. Te liczby  pokazują nie tylko skalę zainteresowania, ale też i problemu leczenia niepłodności, Światowa Organizacja Zdrowia zalicza niepłodność do chorób cywilizacyjnych, a  w Polsce dotkniętych jest nią ok. 1,5 miliona par i liczba ta stale rośnie  – dodaje M. Brązert.

 

Z dofinansowania w ramach  finansowanego z budżetu państwa programu in vitro mogą skorzystać pary, które:

  • mają stwierdzoną niepłodność lub nieskutecznie leczyły się z powodu niepłodności przez okres 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu,
  • brały już kiedyś udział w rządowym lub samorządowym programie in vitro i mają zamrożone zarodki,
  • są w związku małżeńskim lub partnerskim, potwierdzonym stosownym oświadczeniem.

Limity wiekowe programu:

42 lata dla kobiety i 55 lat dla mężczyzny (in vitro z własnych komórek rozrodczych, ewentualnie z dawstwem nasienia).

45 lat dla kobiety i 55 lat dla mężczyzny (in vitro z komórkami jajowymi dawczyni lub in vitro z adopcją zarodka).

Pacjenci onkologiczni, którzy chcą zabezpieczyć płodność na przyszłość poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia onkologicznego - kobiety od okresu dojrzewania do 40. roku życia i mężczyzn od okresu dojrzewania do 45. roku życia.

Jak skorzystać z programu, o zapisach, kwalifikacjach, o Uniwersyteckim Centrum Leczenia Niepłodności w Szpitalu na Polnej:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/metody-diagnostyki-i-leczenia-nieplodnosci