Polna 33
Poznań

Strefa noworodka

Pierwsze spotkanie z dzieckiem może u rodziców wywoływać najróżniejsze reakcje. Po miesiącach oczekiwań na poród możesz odczuwać euforię i intensywny przypływ pozytywnych uczuć. Zdarza się jednak, że po porodzie możesz być tak zmęczona i oszołomiona lub zaniepokojona o stan dziecka, że pozytywne uczucia pojawią się dopiero po kilku godzinach.
Nie musisz doświadczyć eksplozji miłości do dziecka. Ważna jest Twoja troska i czułość, a uczucie miłości będzie rozwijało się stopniowo. Nawiązanie więzi uczuciowej z dzieckiem może potrwać. Należy pamiętać, że nie ma właściwych ani niewłaściwych uczuć w stosunku do nowonarodzonego dziecka. Niektórzy rodzice potrzebują trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do myśli, że poród się skończył, a dziecko jest już na świecie. 

 

Kontakt "skóra do skóry"

Jeżeli Ty i Twoje dziecko jesteście bezpośrednio po porodzie w dobrym stanie, położna po osuszeniu noworodka położy go pomiędzy Twoimi piersiami, okryje kocykiem i założy mu czapeczkę.  Pępowina zwykle nie jest jeszcze przecięta, cały czas tętni i zapewnia dziecku dopływ tlenu oraz krwi. W czasie tego kontaktu jest dokonywana ocena w skali Apgar, a po zaprzestaniu tętnienia pępowiny i założeniu na nią klamerek, tato może odpępnić swoje dziecko (jeżeli ma na to ochotę). 

Ten rodzaj kontaktu nosi nazwę „skóra do skóry” i  jest korzystny zarówno dla matki jak i dziecka:

  • noworodek uspokaja się – słyszy bicie Twojego serca i czuje Twój zapach
  • jego oddech i tętno stają się spokojniejsze, spada poziom stresu związanego z porodem
  • temperatura Twojego ciała ogrzewa dziecko, nie traci ono ciepła
  • skóra dziecka kolonizuje się Twoimi bakteriami
  • wczesny kontakt „skóra do skóry” pozwala na budowanie więzi między matką i dzieckiem – mama jest dumna, trzyma w ramionach dziecko, które urodziła; może je teraz głaskać, tulić i całować
  • noworodek może szukać piersi – położne chętnie pomagają w przystawieniu dziecka do piersi jak najszybciej po porodzie. Niektóre noworodki będą aktywnie ssać pierś bezpośrednio po porodzie, inne zaczynają być aktywne kilka godzin po narodzeniu. Ważne jest, aby pierwsze karmienie odbyło się najpóźniej około 6 godzin od porodu

Nawet jeśli po porodzie dziecko musi zbadać lekarz neonatolog, będziesz mogła przytulić je możliwie jak najszybciej.

W sytuacji, gdy Mama jest osłabiona porodem lub lekarz szyje nacięcie, które było potrzebne podczas porodu, możliwe jest, aby Tato przytulał Dziecko do swojej odsłoniętej klatki piersiowej. Taki kontakt nazywamy kangurowaniem. Jest on również bardzo ważny i potrzebny, gdy wykonane było cięcie cesarskie i mama przebywa jeszcze na sali operacyjnej. Tato, jeśli jest chętny do takiej formy kontaktu z dzieckiem, może zaopatrzyć się w rozpinaną bluzę (zimą) lub rozpinaną koszulę (latem) i w asyście położnej noworodkowej i przy jej pomocy, przytulać dziecko tak długo, jak długo nie może robić tego Mama.

Po porodzie noworodek jest ważony i jeszcze w czasie pobytu w Oddziale Porodowym badany przez neonatologa. Bezpośrednio po porodzie wszystkim noworodkom zostaje zakroplony do oczu roztwór azotanu srebra (jako profilaktyka rzeżączkowego zapalenia spojówek), podawana jest też witamina K domięśniowo (jako profilaktyka choroby krwotocznej). Takie postępowanie profilaktyczne zgodne jest z  obowiązującym rozporządzeniem ministra zdrowia. 

W rzadkich przypadkach dziecko może potrzebować przeniesienia na Oddział Neonatologiczny na czas specjalistycznego leczenia lub obserwacji pod kątem ewentualnych zaburzeń. Dzieje się tak częściej w przypadku wcześniaków, dzieci bardzo małych (z hipotrofią), obserwowanych w kierunku zakażenia wewnątrzmacicznego, dzieci z zaburzeniami oddychania lub po trudniejszych porodach.

Zdarzają się choroby Mamy, które wymagają kilkugodzinnej obserwacji jej Dziecka na Oddziale Neonatologicznym – jeżeli położne wiedzą, że akurat Twojej choroby dotyczy ta procedura, poinformują Cię o tym fakcie i po porodzie poinformują Tatę kiedy może odwiedzić Dziecko i jak dotrzeć na Oddział Noworodkowy.  

Żółtaczka noworodków to częsty stan, pojawiający się najczęściej w drugim lub trzecim dniu po porodzie. Objawia się jako żółte zabarwienie skóry, najczęściej twarzy i białek oczu. Jeśli jest bardziej nasilona mogą być zażółcone również tułów, rączki i nóżki dziecka.

Strefa noworodka

Już przed porodem położna przygotuje dwie opaski identyfikacyjne dla noworodka, opisując je Twoimi danymi (imię i nazwisko matki, jej PESEL i nadany jej numer szpitalny). Po porodzie umieszcza się dodatkowo informację z datą i godziną porodu, oraz płci dziecka. Przed założeniem opasek na rączki Twojego Dziecka, położna poprosi Cię, abyś bardzo uważnie je przeczytała. Jest to bardzo ważne, ponieważ to opaski stanowią element identyfikacji każdego noworodka. 

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, wszystkie dzieci po urodzeniu otrzymują dwa szczepienia – przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B - w 1. dobie życia) oraz przeciwko gruźlicy (BCG) - w 1. dobie życia lub przed wypisem ze szpitala. 

Wszystkie noworodki po urodzeniu mają wykonywane przesiewowe badanie słuchu. Badanie najczęściej wykonuje się w 2. dobie życia i polega na umieszczeniu specjalnego czujnika w uchu dziecka.