Badania te są dostępne i wykonywane w Szpitalu na Polnej w  Pracowni Densytometrii. Densytometria jest rodzajem badania rentgenowskiego, które służy do oceny gęstości mineralnej kości i  podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce osteoporozy.

Badania są wykonywane w ramach NFZ (wówczas wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty), ale także bez skierowania, odpłatnie, zgodnie z cennikiem, w celach profilaktycznych.

Uznaje się, że podstawowym i preferowanym miejscem oceny densytometrycznej powinno być badanie szyjki kości udowej (z wyłączeniem stawu biodrowego z endoprotezą i implantów po załamaniu) oraz badanie części lędźwiowej kręgosłupa w obrębie kręgów L1-L4.

Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania.

Badanie densytometryczne gęstości kości nie wymaga specjalnego przygotowania. Na dobę przed badaniem nie należy zażywać suplementów wapnia i preparatów wielowitaminowych (inne leki powinno się przyjąć normalnie) - mogą one bowiem zafałszować wynik densytometrii.

Aby uniknąć artefaktów, nie należy mieć w obrębie badania metalowych, a także plastikowych przedmiotów (np. zamków, guzików, biżuterii).

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża.

Badania nie powinno się wykonywać w ciągu pięciu dni po podaniu środka kontrastowego (np. po tomografii komputerowej z kontrastem).

Badania densytometryczne dla dzieci i młodzieży, które wymagają specjalnego oprogramowania  zawierającego odpowiednie normy gęstości kości, wykonujemy od 5 roku życia.

 

Rejestracja telefoniczna na badanie densytometryczne odbywa się od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00-15.00, nr tel. 61 84 19 430

 

Zakres badań zarówno u dorosłych jak i dzieci znajduje się tu:
www.gpsk.ump.edu.pl/pl/densytometria

 

Serdecznie zapraszamy!