W tym roku szczególnie skupiono się na holistycznej opiece nad pacjentką, nowych terapiach oraz na edukacji. Wśród tematów: profilaktyka i badania przesiewowe, diagnostyka i przygotowanie do operacji, nowoczesne leczenie systemowe i opieka paliatywna.
Wiodące sesje dotyczyły wszystkich najważniejszych nowotworów narządów rodnych – raka jajnika, endometrium, szyjki macicy, nowotworów HPV-zależnych i rzadkich chorób onkologicznych.
Kongres był jednym z tych wydarzeń, gdzie ginekologów-onkologów wspierali specjaliści z wielu dziedzin, m.in. radiolodzy, chirurdzy, patomorfolodzy, diagności molekularni i organizacje pacjentek.
Podczas Kongresu Minister Zdrowia - Jolanta Sobierańska-Grenda odebrała - w imieniu Ministerstwa nagrodę - „Kreator Roku w Ginekologii Onkologicznej 2025”. Nagrodę tę wręczył wraz z zarządem - Prezes PTGO prof. Radosław Mądry, Dyrektor naszego Szpitala.
Prof. R. Mądry prowadził także debatę o współpracy i komunikacji z pacjentkami. Udział w niej wzięły przedstawicielki organizacji pacjenckich: Fundacji Onkocafe, Życie z Rakiem, Fundacji Onkologicznej Nadzieja, Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Stowarzyszenia Eurydyki.
W dyskusji podkreślano znaczenie włączania pacjentek w proces decyzyjny, transparentnej informacji oraz budowania odporności psychicznej chorych i zespołów medycznych.
Tegoroczny Kongres jasno pokazał, że współczesna ginekologia onkologiczna to nie tylko leczenie nowotworu. To cały proces: profilaktyka, diagnostyka, precyzyjna terapia, prehabilitacja, rehabilitacja, wsparcie psychologiczne i praca zespołowa.
zródło: mat.pras. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej