Pacjentka, która zgłasza się do porodu z wolą urodzenia dziecka drogą naturalną musi wziąć pod uwagę, że podczas porodu mogą wystąpić zdarzenia, kiedy decyzję tę trzeba zweryfikować i zakończyć poród metodą cesarskiego cięcia. Taka sytuacja ma miejsce u nawet 30% pacjentek, u których  podczas porodu występują nieprawidłowości, zagrożenie życia płodu lub poród nie postępuje. Zgłaszając się do porodu nie można z całą pewnością stwierdzić, że poród zakończy się siłami natury. 

Jest grupa Pacjentek, która z różnych przyczyn medycznych nie może rodzić siłami natury. Wśród tej grupy podczas trwania i prowadzenia ciąży podejmowana jest decyzja o rozwiązaniu porodu za pomocą cesarskiego cięcia. Operację tą wykonuje się po donoszeniu ciąży, po ukończeniu 39 tygodnia. 

Ta grupa pacjentek w okresie zbliżania się terminu porodu powinna być szczególnie uwrażliwiona na wszelkie symptomy zwiastujące poród np. pęknięcie błon płodowych, regularne skurczy czy inne sygnały, które mogą niepokoić. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Przed dokonaniem cesarskiego cięcia Pacjentka musi podpisać zgodę na wykonanie tej operacji. Można ją wyrazić podczas przyjęcia do porodu lub jeśli zajdzie nieoczekiwana sytuacja - podczas porodu.

Pacjentki po cesarskim cięciu są przez pewien okres ściśle monitorowane. Kobieta przewieziona zostaje na salę pooperacyjną gdzie pozostaje przez kilka godzin pod opieką anestezjologa, położnej oraz lekarza ginekologa-położnika, który wykonał cesarskie cięcie. Możemy w ten sposób zabezpieczyć  matkę oraz opiekować się nowonarodzonym dzieckiem.

Przez ten okres matka otrzymuje środki  przeciwbólowe, jest monitorowana w zakresie parametrów życiowych, krwawienia i stanu ogólnego.  Po kilkugodzinnym pobycie, jeżeli wszystkie parametry są w normie,  pacjentka wypisywana jest z oddziału pooperacyjnego i jest przekazywana na oddział poporodowy lub (w przypadku cesarskiego cięcia) do jednego z kilku oddziałów położniczych.