Modelowy zabieg całkowitego wycięcia macicy przedstawiają poniższe filmy

 

Histerektomia to zabieg operacyjnego usunięcia macicy. Najczęstsze wskazania do zabiegu histerektomii to mięśniaki macicy, nieprawidłowe krwawienia maciczne oraz objawy wynikające z ucisku powiększonej macicy na sąsiednie narządy oraz procesy rozrostowe. Podczas zabiegu histerektomii można dodatkowo usunąć jajniki i jajowody, jeżeli wystąpią do tego wskazania.

Histerektomię dzieli się na:

  • histerektomię całkowitą - usunięcie całej macicy (zarówno trzonu jak i szyjki macicy),
  • histerektomię nadszyjkową - usunięcie trzonu macicy z pozostawieniem szyjki,
  • histerektomię radykalną - usunięcie macicy (całkowite) oraz tkanek sąsiednich (tzw. przymacicz), górnej części pochwy i okolicznych węzłów chłonnych – ten zabieg wykonuje się w przypadku schorzeń nowotworowych takich jak np.: rak szyjki macicy.

Do technik małoinwazyjnych wykonywanych w Centrum zalicza się:

  • całkowitą histerektomię laparoskopową (TLH - total laparoscopic hysterectomy),
  • laparoskopową histerektomię nadszyjkową (LSH – laparoscopic supracervical hysterectomy),
  • pochwową histerektomię wspomaganą laparoskopowo (LAVH - laparoscopically assisted vaginal hysterectomy) – macica jest usuwana przez pochwę z jednoczesnym zabiegiem laparoskopowym, który umożliwia usunięcie również jajników i jajowodów,
  • histerektomia drogą pochwową (vaginal hysterectomy).

Po operacji laparoskopowej lub pochwowej pacjentka znacznie szybciej opuszcza szpital  niż po histerektomii z dostępu brzusznego a także wymaga mniejszych dawek leków przeciwbólowych. Czas powrotu do normalnej aktywności życiowej i zawodowej jest zdecydowanie krótszy po operacji wykonanej drogą laparoskopową i pochwową niż drogą brzuszną.

Zgodnie z AAGL (American Association of Gynecologic Laparoscopists) w kwalifikacji pacjentek do operacyjnego usunięcia macicy w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę drogę przezpochwową lub laparoskopową.