Zabieg histeroskopii diagnostycznej  w znieczuleniu miejscowym przedstawia poniższy film

 

Histeroskopia diagnostyczna w znieczuleniu miejscowym polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy do jamy macicy urządzenia optycznego w celu obejrzenia wnętrza kanału szyjki i jamy macicy oraz ujść macicznych jajowodów. 

Zabiegi histeroskopowe wykonywane są przy użyciu cienkich narzędzi chirurgicznych systemu „GUBBINI Mini Hystero-Resectoscope” wprowadzanych do jamy macicy przez pochwę i szyjkę macicy. Istnieje szeroki wybór instrumentów endoskopowych, o rozmiarach od 5 do 9 mm, które mogą być używane do uwidocznienia zmian patologicznych w obrębie jamy macicy. Dodatkowo używa się instrumentów mechanicznych (mikronożyczki i mikroszczypce) lub elektrycznych (pętle tnące) mono i bipolarnych. Wybór tych instrumentów zależy od rodzaju zmiany, jej wielkości i lokalizacji w jamie macicy.

Odpowiednia wizualizacja jamy macicy jest zapewniona przez użycie specjalnej pompy, która podaje płyn (sól fizjologiczna lub glicyna). Pompa jest w stanie precyzyjnie regulować ciśnienie i przepływ płynu w obrębie histeroskopu, co umożliwia prawidłowe rozprężenie jamy macicy i wizualizację jej struktur. W skład wieży do histeroskopii wchodzi również tor wizyjny - śródło światła i kamera połączona z monitorem. Obecnie urządzenia te zapewniają czysty obraz w jakości HD z dobrym odwzorowaniem barw oraz umożliwiają zapis zabiegu w formacie wideo.

Dodatkowym wyposażeniem sali histeroskopowej jest aparat do diatermii chirurgicznej - urządzenie generujące prąd elektryczny o odpowiedniej czestotliwości do obsługi narzędzi tnących i koagulujących. W ten sposób zabiegi przeprowadzane są w sposób bezkrwawy. Dodatkowo minimalizuje się również ryzyko ponownych przyjęć do szpitala z powodu krwawień po zabiegu.