Modelową laparoskopową diagnostykę niepłodności przedstawia poniższy film
Metoda ta pozwala lekarzowi oglądać i badać narządy w miednicy mniejszej i jamie brzusznej pacjentki bez konieczności jej otwierania metodą chirurgii klasycznej. Celem zabiegu jest poszerzenie diagnostyki, głównie w przypadku stwierdzenia niepłodności kobiecej lub tzw. zespołu bólowego miednicy mniejszej.
Niewielkie podrażnienia otrzewnej mogą prowadzić do sklejenia się tkanek i narządów, które fizjologicznie nie są ze sobą połączone. Efektem tych nieprawidłowych połączeń (zrostów wewnątrzotrzewnowych) mogą być przewlekłe dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicach podbrzusza. Częstymi przyczynami powstawania zrostów są zakażenia wstępujące z jamy macicy, przebyte zapalenie wyrostka robaczkowego czy przydatków (jajników).
Takie patologiczne zmiany mogą powodować, poza znacznymi dolegliwościami bólowymi, także niepłodność. W tych przypadkach laparoskopia diagnostyczna jest niezbędna, aby postawić diagnozę i jednocześnie jest metodą leczniczą.
Zabieg wykonywany jest w celu dokonania oceny:
Jak już wspomniano, zabieg ten wykonywany jest celem poszerzenia diagnostyki, jakkolwiek podczas laparoskopii diagnostycznej, w sytuacji wykrycia zmian patologicznych (guzy jajnika, guzy okołojajowodowe, mięśniaki macicy, endometrioza, zrosty) istnieje możliwość jednoczasowego ich usunięcia.
Zazwyczaj laparoskopia diagnostyczna połączona jest jednoczasowo z zabiegiem histeroskopii, a w przypadku niepłodności kobiecej poszerzamy zabieg o chromoskopię.
Chromoskopia to podanie kontrastu (najczęściej niebieskiego błękitu metylenowego). Kontrast przepływa od strony szyjki macicy, poprzez jamę macicy i jajowody. Jeżeli jajowody są drożne w laparoskopii uwidaczniamy swobodny wypływ kontrastu do jamy otrzewnowej.
Histeroskopia to małoinwazyjna metoda endoskopowa, która polega na wprowadzeniu przez pochwę i szyjkę macicy specjalnego narzędzia - histeroskopu, który umożliwia dokładne obejrzenie kanału szyjki macicy oraz jamy macicy (histeroskopia diagnostyczna). W przypadku zdiagnozowania nieprawidłowości (polipy, mięśniaki) histeroskopia pozwala jednocześnie na usunięcie chorobowych zmian (histeroskopia operacyjna). Podczas histeroskopii często pobieramy fragment endometrium – błona śluzowa macicy, aby ocenić jej hormonalne stadium.
W trakcie zabiegu mogą także zostać pobrane wycinki do badania histopatologicznego w celu określenia stanu zaawansowania czy też etiologii ewentualnych zmian chorobowych.