Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym

Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym jest częścią Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

To unikatowy projekt medyczny, który jako pierwszy i jedyny w Polsce, uzyskał  Certyfikat Tontarra, potwierdzający pełnienie wyjątkowej i wiodącej roli w szkoleniach oraz edukacji dotyczącej zabiegów mini-histeroresektoskopii wykonywanych za pomocą Systemu GUBBINI w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu Pacjentki już po dwóch godzinach po zabiegu są wypisywane do domu.

PROFIL DZIAŁALNOŚCI:

HISTEROSKOPIE OPERACYJNE:

• usuwanie polipów endometrialnych
  • usuwanie polipów kanału szyjki macicy
  • usuwanie mięśniaków podśluzówkowych
  • usuwanie przegród macicy oraz zrostów wewnątrzmacicznych
  • resekcja przerostów endometrium

HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA:

• diagniostyka niepłodności
  • diagnostyka nieprawidłowych krwawień
  • diagnostyka nieprawidłowej budowy macicy

Zmiany takie jak polipy i mięśniaki wewnątrzmaciczne powinny zostać usunięte, ponieważ mogą powodować nieprawidłowe krwawienia maciczne. Mogą także przyczyniać się do dyskomfortu lub bólu w obrębie miednicy. W niewielkim odsetku mogą także przekształcać się w guzy złośliwe.

U części pacjentek rozpoznaje się przegrodę macicy lub zrosty wewnątrzmaciczne, które mogą powodować wczesne lub późne poronienia oraz porody przedwczesne. Tego typu zmiany  mogą być również skorygowane przy pomocy histeroskopii operacyjnej.

W większości przypadków do wykonania operacji histeroskopowych (opisanych powyżej) zwłaszcza przy niewielkich zmianach, takich jak małe polipy, małe mięśniaki podśluzówkowe i małe przegrody lub zrosty wewnątrzmaciczne wystarczy wykonać tylko znieczulenie miejscowe. Znieczulenie to jest wykonywane bezboleśnie przez lekarza wykonującego zabieg podczas badania ginekologicznego. Tylko w przypadku zabiegów wykonywanych na większych zmianach i o dłuższym czasie trwania zaleca się znieczulenie ogólne.

HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM

Pojęcie systemu HYSTERO - BLOCK  i Mini Hystero - Resektoskopia oraz modelowe operacje histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej przedstawiają poniższe filmy

ikona-1

• diagnostyka nieprawidłowych krwawień
  • diagnostyka nieprawidłowej budowy macicy

HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM

W grudniu 2022 Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym otrzymało wyjątkowe wyróżnienie – tytuł CENTER OF EXELLENCE przyznane przez Międzynarodowe Towarzystwo Endoskopii Ginekologicznej (ISGE).

CERTYFIKAT

Do najważniejszych wskazań do histeroskopii należą zmiany w jamie macicy, takie jak

• nieprawidłowe krwawienia maciczne,
  • polipy kanału szyjki macicy,
  • polipy błony śluzowej jamy macicy,
  • mięśniaki podśluzówkowe kanału i jamy macicy,
  • przegrody wewnątrzmaciczne,
  • zrosty wewnątrzmaciczne,
  • niepłodność, niemożność donoszenia ciąży,
  • przerost błony śluzowej macicy, czyli wycięcie (za pomocą elektrody mono lub bipolarnej) błony  śluzowej jamy macicy jako alternatywa dla usunięcia macicy w przypadku obfitych i  nieprawidłowych krwawień macicznych.

Przydatne wskazówki:

W dniu ustalonego przyjęcia należy zgłosić się około godziny 7:00 do Izby Przyjęć Szpitala – Planowe Przyjęcia (wejście  B1) oraz pobrać w automacie bilet z oznaczeniem CH - Centrum Histeroskopii.

Zgłaszając się do szpitala prosimy posiadać:

• dokument tożsamości
  • skierowanie do szpitala (lub kod e-skierowania)
  • odzież na przebranie (koszula/piżama/dres, kapcie)
  • w przypadku ciężkich chorób współistniejących – zaświadczenia od specjalistów o braku przeciwskazań do przeprowadzenia leczenia zabiegowego
  • wyniki badań zaleconych przez lekarza kierującego/ prowadzącego (jeżeli takie zalecił),
  • spis zażywanych leków
  • warto posiadać ze sobą książkę/czasopismo/...

Chcąc dobrze przygotować się do zabiegu należy w okresie przed zabiegowym szczególnie dbać o higienę ciała i okolic intymnych, unikając wszelkich potencjalnych infekcji. Dla zwiększenia swojego komfortu można wykonać depilację, ale nie jest to warunek konieczny. Jeżeli zażywa Pani leki, prosimy skonsultować to z lekarzem kierującym przed zabiegiem.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów wskazujących na stan zapalny, przeziębienie prosimy o kontakt telefoniczny (najpóźniej w dniu poprzedzającym przyjęcie)  w celu ustalenia nowego terminu histeroskopii.

W razie innych wątpliwości i pytań - chętnie pomożemy pod numerem telefonu 61 8419 184 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00

Skrócony cennik badań i usług

LEKARZ KIERUJĄCY ODDZIAŁEM

zdjecie-lekarz-1