Co 10 dziecko na świecie jest wcześniakiem, w Polsce natomiast rodzi się ich każdego roku ponad 25 tysięcy. Wcześniaki to wyjątkowa grupa dzieci, wymagająca szczególnej opieki jeszcze w szpitalu, ale też po wypisie do domu. Rozwój neonatologii przyczynił się do tego, że dziś ratowane są dzieci urodzone nawet w szóstym miesiącu ciąży o wadze niecałe pół kilograma, mieszczące się w dłoni dorosłego człowieka. Narządy i układy wcześniaka są niedojrzałe, dlatego jeszcze długi czas po opuszczeniu przez dziecko szpitala wymaga ono intensywnej rehabilitacji.

Poznań od kilku lat specjalnie obchodzi ten dzień, a wszystko to za sprawą Fundacji Laboratorium Marzeń. Z inicjatywy Fundacji, 17 listopada  wiele charakterystycznych dla stolicy Wielkopolski budynków jest podświetlonych na fioletowo – kolorem wcześniaków. Szpital na Polnej oraz wiele instytucji i firm tego dnia włączają się do akcji i  podświetlają swoje budynki na fioletowo – kolor dedykowany Wcześniakom.

 

Oddziały Neonatologiczne Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu to jedne z najlepszych ośrodków w Polsce, w którym ratuje się najmniejsze wcześniaki – komentuje profesor Maciej Wilczak, dyrektor Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W naszym ośrodku, wszystkie nasze działania są skierowane na to, by zapewnić najmniejszym urodzonym dzieciom bezpieczeństwo i jak najlepszy start w dorosłe życie. Z dumą przyłączamy się do tegorocznych obchodów, nie mogłoby nas zabraknąć. Zespoły neonatologów, położnych, pielęgniarek, ratowników medycznych w naszym szpitalu codziennie walczą o życie, a potem rehabilitację tych najmniejszych, nasz personel medyczny to grono wybitnych specjalistów – dodaje prof. M. Wilczak.

 

Dzień Wcześniaka to szczególny dzień nie tylko Małych Wojowników, którzy borykają się z przeciwnościami losu na oddziałach intensywnej terapii nad noworodkami czy później w okresie przedszkolnym czy szkolnym „goniąc” dosłownie i w przenośni swoich większych rówieśników- komentuje prof. dr hab. n. med. Jan Mazela, Kierownik I Oddziału Neonatologicznego w Szpitalu na Polnej. To również dzień wszystkich tych, którzy walczą w pierwszych tygodniach o ich życie, czyli dzień pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów, logopedów, ratowników medycznych i lekarzy. To dzień dawczyń mleka kobiecego, które dobrowolnie oddają najcenniejszy dar - mleko kobiece, który nierzadko ratuje życie wcześniakom w pierwszych miesiącach życia. To dzień nauczycieli, pedagogów szkolnych i psychologów, którzy wspierają wcześniaki w pokonywaniu barier związanych z nauką i poznawaniem świata.

 

Nie sposób w tym dniu nie wspomnieć Fundacji WOŚP Lidii i Jerzego Owsiaków oraz licznych wolontariuszy kraju i zagranicy – wskazuje prof. Tomasz Szczapa, Kierownik II Oddziału Neonatologicznego w Szpitalu na Polnej. Dzięki ogromnemu wsparciu Fundacji nasi Pacjenci mogą być leczone z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu medycznego.  W tym szczególnym dniu warto wspomnieć również wszystkich zaangażowanych w edukację i naukę – m.in. nauczycieli akademickich, czy instruktorów prowadzących kursy resuscytacji noworodka NLS. Ich ciężka praca przyczynia się do poprawy jakości opieki. Wreszcie jest to dzień rodziców, którzy od urodzenia swoich pociech zmagają się z wielkimi wyzwaniami i ogromnym stresem, najpierw tylko biernie przyglądając się zza szybki inkubatora, potem trzymając w palcach malutką dłoń, następnie podając pierwsze mleko smoczkiem, lub przystawiając do piersi, aby potem wykonywać ćwiczenia zadane przez fizjoterapeutów.

 

17 listopada, dzięki inicjatywie Fundacji Laboratorium Marzeń wiele budynków zostanie podświetlonych na kolor fioletowy, kolor wsparcia wszystkich Wcześniaków.

W latach ubiegłych na fioletowo podświetliły się m.in Ratusz na Starym Rynku, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Fontanna na Placu Wolności, Centrum Kultury Zamek, Avenida Poznań Bałtyk, Poznań Inea Stadion, Poznańska Iglica na Targach, Brama Poznania, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, UAM, Collegium Minus, Collegium Historicum, Collegium Stomatologicum UM, SolarSpot w Komornikach i Centrum Kultury i Biblioteka w Suchym Lesie. To mały - wielki gest solidarności z Małymi Wojownikami w dniu ich święta.

 

Tegoroczny Dzień Wcześniaka to również okazja dla rodziców dzieci, przebywających na Oddziałach Neonatologicznych, do tego, aby przez cały dzień uczestniczyć w specjalnych warsztatach i pokazach w ramach Szkoły dla Rodziców. Zajęcia prowadzą specjaliści z Oddziałów Neonatologicznych z Polnej.

 

 

Zapraszamy na wspólne świętowanie i wspieranie Małych, Dzielnych Wojowników!